Tóth Lászlóné Erzsike: Levesek
Tárkonyos csirke-leves
Készítette: Tóthné Erzsike
Elkészítése:
A zöldségeket és a csirkehúst egész kicsire felaprítjuk, és a vízben feltesszük főzni, ízesítve a fűszerekkel. Amikor megpuhultak, hozzáadjuk a tejet (besűrítjük a liszttel), és készre főzzük állandó keverés mellett forrástól számítva 5 perc alatt.
Tálaláshoz díszítésnek használtam a levesgyöngyöt, de főzhetünk bele apró szemű száraz tésztát (kis kagylót).
................................................................
Tejfölös burgonyaleves
Hozzávalók(4 főre)
...............................................................
Ananász krémleves
Elkészítése:
1., Leszűrjük a konzerv levét
2., A vizet, citromlét, a leszűrt ananászlét, és a teatojásba rakott szegfűszeget és fahéjat az 1 evőkanál cukorral felforraljuk és forrás után, még 5 percig főzzük.
3., Közben az ananász darabokat elkeverjük a másfél kanál cukorral és vaníliás cukorral, majd állni hagyjuk.
4., A felforrt lébe belekanalazzuk a cukrozott ananászt és 20-30 percig főzzük.
5., Botmixerrel turmixoljuk, hozzáadjuk az enyhén felvert tejszint és behűtjük.
6.,Tálaláskor díszíthetjük citromlevéllel, vagy a papírból kivágott szív helyén átszórt őrölt fahéjjal.
Megjegyzés: Ha nincs botmixer, akkor húsdarálón is ledarálhatjuk.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
1. Sárgadinnye krémleves 1-2.
Sárgadinnye krémleves 1.
Hozzávalók:
½ kg sárgadinnye turmixolva, ½ pohár tejfel, 1 kanál liszt, ½ liter + 2 dl víz, cukor ízlés szerint
A sárgadinnyét meghámozzuk, magját kikotorjuk, majd a dinnye húsát felaprítjuk. Egy keveset félreteszünk a díszítéshez, a többit turmixszoljuk
A tejfelt a liszttel elkeverjük és kb. 2 deci vízzel kiforraljuk, hozzáöntjük a maradék ½ liter vizet, és a turmixolt gyümölcsöt. Ízlés szerint cukrozzuk.
Tálaláskor tejszínrózsával díszítjük és a felkockázott dinnyével.
.......................................................................................................
Sárgadinnye krémleves 2.
Hozzávalók:
1 szelet fehér kenyér meghámozva, 2 evőkanál héjától megtisztított, darált fehér mandula, 6 dl száraz fehérbor, 1 gerezd fokhagyma, 3 evőkanál olívaolaj, csipetnyi só, csipetnyi bors.
A sárgadinnyét meghámozzuk, magját kikotorjuk, majd a dinnye felét apró kockákra vágva félretesszük. A másik felét nagyobb darabokra aprítjuk, turmixgépbe tesszük a darált mandulával, a szétmorzsolt kenyérrel, az olajjal, a sóval, borssal és a zúzott fokhagymával.
A bort is ráöntjük, és az egészet addig forraljuk, míg a keverék sűrűsödni kezd. A sűrű levest legalább két óráig hűtjük. Tálalás előtt az előhűtött levesbe teszünk 2 darab jégkockát adagonként, elosztjuk benne a félretett dinnyét és habrózsával tálaljuk.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
2. Sárgadinnye krémleves 3.
Sárgadinnye leves 3.
Hozzávalók:
30-35 dkg jó érett, édes sárgadinnye, szegfűszeg, fahéj, víz és cukor ízlés szerint.
½ liter vízből szegfűszeggel, fahéjjal és cukorral kompót-alaplevet készítünk és lehűtjük.
A sárgadinnyét meghámozzuk, magját kikotorjuk, majd a dinnye húsát felaprítjuk. Egy keveset félreteszünk a díszítéshez, a többit turmixszoljuk és a kompót lével összekeverjük.
Tálaláskor tejszínrózsával díszítjük és a felkockázott dinnyével.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
3. Ribizli leves
Hozzávalók:
A tejfelt a liszttel elkeverjük és kb. 2 deci vízzel kiforraljuk, hozzáöntjük a maradék 8 deci vizet, és az átpasszírozott gyümölcsöt (így a magja nem kerül bele). Ízlés szerint cukrozzuk.
A 2.5 deci vizet 2 evőkanál cukorral felforraljuk, és a felvert tojásfehérjét teáskanállal beleszaggatjuk, és adagonként 1-1 percig főzzük. Szűrőkanállal kiszedve a lehűtött levesbe tesszük a habgaluskákat.
Amennyiben sűrűbb levest szeretnénk, kevés hidegvízben elkevert 2 evőkanál étkezési keményítővel besűríthetjük a galuska főzővíz felhasználásával.
Ezzel a módszerrel bármilyen gyümölcsből készíthetjük a hideg gyümölcslevest.
Tálaláskor díszíthetjük tejszínhabrózsával.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
4. Böllérleves burgonyagombóccal
Böllérleves burgonyagombóccal
Hozzávalók:
A leveshez: 1 fej hagyma, 2 evőkanál olaj, 1 evőkanál víz, 2 szál sárgarépa, 2 szál sütőkolbász, 1 MAGGI marhahúsleves kocka, só, 2 liter víz.
Burgonyagombóchoz: 10 dkg burgonya, 1 evőkanál olaj, 1 tojás, 2-3 evőkanál liszt (a burgonya nedvességtartalmától függően), só, őrölt bors.
A hagymát felaprítjuk és az olajon 1 evőkanál vízzel, üvegesre pároljuk. A sütőkolbászról eltávolítjuk a héját, villával egy kicsit szétnyomkodjuk, és hozzáadjuk a hagymához, majd kevergetve teljesen szétzúzzuk a kolbászhúst. Kicsit pirítjuk, beletesszük a felkarikázott sárgarépát, dinszteljük, felöntjük a vízzel kívánt mennyiségre. Amikor forr, beletesszük a Maggi kockát, és ha szükséges még utána sózzuk.
Közben a burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk, és áttörjük (vagy lereszeljük). Összedolgozzuk a többi anyaggal és apróbb méretű gombócokat formázunk belőle, és belefőzzük a levesbe.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
5. Tejfölös gombaleves
Tejfeles gombaleves
Hozzávalók:
10 dkg sárgarépA
5 dkg fehérrépa
1 teáskanál Maggi ételízesítő
1 Maggi marhahúsleves leveskocka
víz, só, olaj, petrezselye
1 fej hagyma
40 dkg gomba
só, bors, paprika, olaj, majoránna,
1 pohár tejfel,
1 evőkanál liszt
Csipedett
5 evőkanál liszt, só, 1 egész tojás (ha kicsi a tojás, akkor még 1 kávéskanál víz is kell hozzá).
A keményre gyúrt tésztát 2-3 mm vastagságúra kinyújtjuk, és ebből ½négyzet-centiméternyi darabokat csipegetünk, és közben lisztezzük, hogy ne ragadjon össze.
A zöldségeket megtisztítjuk, felkarikázzuk, és ételízesítővel elkevert 2 deci vízben megdinszteljük. Közben elkészítjük a csipedettet, melyet a dinsztelt zöldséggel együtt puhára főzünk. Felöntjük vízzel, beletesszük a leveskockát, ha szükséges még megsózzuk, és húslevest főzünk belőle.
Az apróra vágott hagymát egy másik edényben 1 kanál víz és 2 kanál olajban megdinszteljük. A felszeletelt gombát a dinsztelt hagymán zsírjára pirítom, fűszerezem, húslevessel felöntöm, ha szükséges még vizet lehet hozzá önteni, és utána ízesíteni sóval. Egybeforralom, és petrezselymet szórok bele.
Azért, hogy mindig legyen kéznél petrezselyem, a nyárutón szép, egészséges petrezselyem zöldet ledarálunk húsdarálón és a darált petrezselyem súlyának 1/5 része sót keverünk bele, és fagyasztóban, kisebb dobozban, vagy tízórais zacskóban tároljuk. Folyamatosan lehet használni belőle, csak az étel sózásánál számolni kell a tartósító sóval is.
A gombalevest tejfellel behabarjuk (a tejfelt kézi habverővel elkeverjük, beleszórjuk a lisztet, ismét elkeverjük, és 1 deci melegvízzel simára keverjük)
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
6. Zöldségleves burgonyagombóccal
Hozzávalók: (4 főre)
1 csomag vegyes zöldség
1 teáskanál Maggi ételízesítő
1.5 liter víz, ízlés szerinti só
Az ételízesítővel elkevert 0.5 liter vízben a karikára vágott zöldségeket megdinszteljük, majd ha már a zöldség puha, akkor hozzáöntjük a maradék 1 liter vizet, és tovább forraljuk, miközben elkészítjük a burgonyagombócot.
Burgonyagombóc
20 dkg burgonya, 2 evőkanál olaj, 2 tojás, 3-4 evőkanál liszt (a burgonya nedvességtartalmától függően), só, őrölt bors. A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk, és áttörjük (vagy lereszeljük). Összedolgozzuk a többi anyaggal és apróbb méretű gombócokat formázunk, és belefőzzük a levesbe.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
7. Borsóleves
Borsóleves
Hozzávalók:
40 dkg zöldborsó,
15 dkg leveszöldség,
1 púpozott teáskanál Maggi ételízesítő,
1 evőkanál olaj (de ez el is maradhat),
petrezselyemzöld
csipetke (igény szerinti mennyiségben),
1 erőleves leveskocka,
só, víz, pirospaprika
Először elkészítjük a csipetkét.
Csipetke (Háztartási robotgép darabolójával készül)
5 evőkanál liszt, só, 1 egész tojás (ha kicsi a tojás, akkor még 1 kávéskanál víz is kell hozzá) összedolgozzuk kézzel, vagy daraboló géppel. Hozzáadunk még 2 evőkanál lisztet, hogy ne ragadjon össze, és csipetke nagyságura aprítjuk fel (ha tovább aprítjuk, akkor tarhonya lesz belőle). Célszerű a daraboló gépbe egyszerre 4-5 nagy cseresznye nagyságú gombócot daraboltatni, mert így egyenletesebb lesz a csipetke, és nem erőltetjük meg a gépet sem.
2 deci sós vizet forralunk, és ebbe tesszük bele a csipetkét, majd a megtisztított, karikára vágott leveszöldséget, a Maggi ételízesítőt, és együtt főzzük őket. Amikor már puhulni kezdenek, akkor levesszük a tűzről, hozzáadjuk a piros- paprikát, a felaprított petrezselyem zöldet és az olajat, elkeverjük. Beletesszük a zöldborsót, és a kívánt mennyiségű vízzel felöntve lassú tűzön készre forraljuk.
Tálalás előtt az ízesítést még ellenőrizzük.
Tipp: Petrezselyemzöldet - a nyár végén - megtisztítjuk, felaprítjuk (vagy ledaráljuk), és a mennyiség ötödrészének megfelelő só mennyiségével összekeverjük, így lefagyasztva egész évben rendelkezésünkre áll a sózott petrezselyem. Az ételekhez való felhasználáskor a só mennyiségét ennek figyelembe vételével kell adagolnunk.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
8. Gulyásleves gazdagon
Gulyásleves gazdagon
Hozzávalók:
50 dkg sertéshús (vagy marhahús)
15 dkg leveszöldség
50 dkg burgonya,
2 fej hagyma,
só, pirospaprika, köménymag, őrölt bors, majoránna,
2 evőkanál olaj, víz,
Az apróra vágott hagymát az olajon üvegesre pirítjuk, levéve a tűzről beletesszük a pirospaprikát, borsot, köménymagot (hogy az emésztést elősegítse), majoránnát, és sót ízlés szerint, és ezeket összekeverjük, majd a felkockázott húst megforgatjuk benne, és ismét feltesszük a tűzre. Fehéredésig pirítjuk, de vigyázunk, hogy a pirospaprika ne égjen meg, mert akkor keserű lesz. Felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje, és hagyjuk fedő alatt főni.
Amíg a hús megfő, addig elkészítjük a csipetkét.
Csipetke (Háztartási robotgép darabolójával készül)
5 evőkanál liszt, só, 1 egész tojás (ha kicsi a tojás, akkor még 1 kávéskanál víz is kell hozzá) összedolgozzuk kézzel, vagy daraboló géppel. Hozzáadunk még 2 evőkanál lisztet, hogy ne ragadjon össze, és csipetke nagyságura aprítjuk fel. Célszerű a daraboló gépbe egyszerre 4-5 nagy cseresznye nagyságú gombócot daraboltatni, mert így egyenletesebb lesz a csipetke, és nem erőltetjük meg a gépet sem. Lisztezett tányérra tesszük kicsit száradni, amíg a levesbe belefőzzük.
A hús puhulni kezd, akkor a megtisztított leveszöldséget karikára vágva beletesszük, és a kockára vágott burgonyát is. Az egészet felöntjük vízzel a kívánt mennyiségűre + 1deci, mert a csipetke is felveszi a folyadékot. Amikor már majdnem kész, a csipetkét is belefőzzük. Addig forraljuk, amíg a csipetke is megpuhult. Ha szükséges, még a sót pótolhatjuk, és erős paprikával pikánssá tehetjük a levest.
Tálaláskor adhatunk mellé túrós pogácsát, amelynek receptje elérhető a honlapon (sütemények, édességek I.), így egy komplett ebédet tálalhatunk fel.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
9. Hagymaleves
Hagyma leves
Hozzávalók:
5 nagyobb vöröshagyma
2 evőkanál étolaj
2 evőkanál víz
2 evőkanál liszt
1 mokkáskanál pirospaprika
2 erőleves kocka
1 mokkáskanál bors
só, ízlés szerint
„levesgyöngye” (vagy pirított zsemlekocka)
reszelt sajt a díszítéshez
Elkészítése: A vöröshagymát vékonyra szeleteljük, megdinszteljük az olajon, miközben vizet adunk hozzá, hogy könnyebben emészthető legyen, gyakran kevergetjük. Lisztel megszórjuk, pirítjuk egy kicsit, hozzáadjuk a pirospaprikát, felöntjük 1,5 liter vízzel, ízesítjük, ha forr beletesszük a leveskockákat, és még 15 percig főzzük.
Ha kell, utána sózzuk. Levesgyöngyével és reszelt sajttal tálaljuk.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
10. Frankfurti leves
Frankfurti leves
Hozzávalók:
Közepes fej kelkáposzta felszeletelve
1 szál sárgarépa felkarikázva
víz, só ízlés szerint, 1 mokkás kanál majoránna, kevés köménymag, 3 gerezd fokhagyma, 1 kávéskanál pirospaprika
Személyenként egy pár virsli.
Sós vízben feltesszük főzni a felszeletelt kelkáposztát, a karikára szelt sárgarépát, és a fűszereket. Fedő nélkül lassú tűzön főzzük (hogy az epénket kíméljük, és így nem okoz puffadást).
Amikor megpuhult a kelkáposzta, akkor belekarikázunk személyenként egy-egy pár virslit, és még 5 percig főzzük.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
11. Palóc leves
Palóc leves
Hozzávalók: Egy fej hagyma, olaj, víz, 30 dkg comb (vagy lapocka), piros fűszerpaprika, ízlés szerinti só, 10 dkg fodros nagykocka tészta, 10 dkg kézi tarhonya, 1 szál sárgarépa, 1 MAGGI Erőleves kocka, 1 Maggi Gulyásleves kocka, 1 db paradicsom, 5 szem közepes burgonya, ½kg zöldbab, tejfel, 1 kanál liszt.
A hagymát olajon egy kevés vízzel megdinszteljük. A víz azért szükséges a dinszteléshez, hogy az érzékeny gyomrúaknak is könnyen emészthető legyen.
Az apróra kockázott húst beletesszük, és sűrűn kevergetve, fehéredésig pároljuk. Majd fél deci vízzel felöntjük, a tűzről levéve pirospaprikát teszünk bele, ízlés szerint sózzuk, ha feloldódott, akkor visszatesszük a tűzre, felöntjük 2 deci vízzel, és fedő alatt főzzük, amíga hús majdnem puha lesz.
Külön edényben kevés olajon a kockatésztát és a tarhonyát aranysárgára pirítjuk, fél deci vízzel felengedjük, ha forr, akkor beletesszük a leveskockákat, a paradicsomot, a felkarikázott sárgarépát, az apróra kockázott burgonyát, és annyi vizet öntünk még rá, hogy az egészet ellepje.
A hús, ha már majdnem puha, akkor a két edénytartalmát összeöntjük, beletesszük a zöldbabot, majd annyi vizet öntünk rá, hogy a leves sűrűsége számunkra megfelelő legyen (kb. másfél liter), és ha szükséges, akkor még utána sózhatunk.
Amikor teljesen készre főztük, akkor tejfeles habarással gazdagíthatjuk.
Fogyaszthatunk hozzá Borzas krumplit, amelynek a receptje a főételeknél megtalálható.
Tóth Lászlóné Erzsike: Főételek
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
11. Lecsós omlett
Lecsós omlett
Hozzávalók: 1 nagyobb fej hagyma, 3 db közepes nagyságú paprika, 1 paradicsom, só, olaj, és 4 db egész tojás, 1 kanál liszt.
A hagymát felaprítjuk, és kevés olajon megdinszteljük, hozzáadjuk a hámozott paradicsomot gerezdekre vágva, majd a felkarikázott paprikával, ízlés szerinti sóval lecsót készítünk. A díszítéshez 2 gerezd paradicsomot félreteszünk.
Amikor a lecsó elkészült, egy jénai tálba helyezzük a lecsót, kevés olajat még teszünk hozzá, és mikróban átmelegítjük úgy, hogy a jénai fedele is legyen rajta.
Közben a 4 tojást sóval ízesítjük és hozzáadjuk a lisztet, majd felverjük (felhabosítjuk), és a meleg lecsóhoz teszzük úgy, hogy villával jól összekeverjük, hogy egynemű legyen. Ezt a tojásos, lecsós keveréket addig sütjük a mikróban lefedve, amíg a közepe is megszilárdul az omlettnek. Ekkor tálra borítjuk, de előtte óvatosan késheggyel elválasztjuk a jenai oldalától.
A tetejét szeletelt lilahagymával és a félretett paradicsommal díszítjük.
ooOOOoo
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
<